Gabriela Radová


***

Vítám vás na stránkách, jenž slouží jako prezentace mé tvorby. Řekněme, taková virtuální galerie pro potěchu oka a vaši inspiraci, pakliže se rozhodnete udělat si radost (viz. kontakt).

 A nyní něco o mé maličkosti a práci, které se věnuji:
Pracuji převážně s cínem, přesněji řečeno věnuji se technice měkkého pájení, tedy "letuji" (neodlévám do forem) a činím tak bezmála 11 let.
Cín je hlavní složkou šperků i různých objektů, avšak při práci se neobejdu bez nerezu či mědi, jenž slouží jako konstrukční prvek.
Snad proto, že jsem vystudovala SOŠ obor uměleckořemeslné zpracování keramiky, využívám plastičnost i v práci s cínem k  figurálním i 3D objektům. S cínem se vlastně pracuje podobně  jako s hlínou - můžete jej k objektu "jednoduše" přidat či ubrat a tak vás, ač je to kov, příliš nesvazuje.
To je asi hlavní důvod proč jsem si tuto techniku tolik oblíbila - její možnosti a ta volnost!  Tedy až do chvíle kdy se ze šperku stává objekt, který je mnohem větší. To už dokáže potrápit. Ale já mám výzvy ráda :)

 V tvorbě se inspiruji faunou i flórou a ještě raději tyto prvky různě kombinuji. Baví mě určitá provokace a to, když můžu šperku vdechnou niternou myšlenku, pocit.
Mám ráda tvorbu Jana Švankmajera a surealismus jako takový. Občas se jím nechám ovlivnit a v mé tvorbě se mohou objevit i známky lehkého cynismu. Ale můj styl, co se týče figurálních šperků nebo plastik,  asi nejlépe vystihl jistý návštěvník Hefaistonu, který mi řekl: ,,Já bych váš styl nazval depresivním naivismem". :))
 
Jindy se nechám unášet jednoduchými a čistými, geometrickými obrazci a určitou strohostí tvarů, které však dají vyniknout kráse vsazených kamenů. Mimochodem ty si vybírám sama, obvykle na mineralogických burzách. Miluji to, to přehrabování se v nekonečné paletě barev a tvarů... Každý kámen je jiný a když si jej vezmete do ruky cítíte ten rozdíl ještě intenzivněji. Často mě napadne výsledný tvar šperku právě při výběru kamene. Tím chci říct, že ne vždy mám předem nakreslenou skicu. Mnohdy pracuji intuitivně právě podle toho jak na mě daný kámen působí. Pokud je kámen hodně výrazný a jedinečný není např. vhodné jej příliš zdobit a naopak.

      

 


Baví mě experimentovat a ráda kombinuji různé materiály - např. pracuji se sklem, s pryskyřicí, s kožešinou...

 

***

Jak jsem se již zmínila, nevěnuji se pouze výrobě šperků. Občas se nadchnu pro něco objemnějšího, na co už dámská hruď svými rozměry jaksi nestačí. A tak vznikají plastiky, obrazy a různé objekty, někdy i hodiny. V těchto případech mohu více popustit uzdu fantazii a někdy sama sobě dokázat co vše se touto technikou dá vytvořit.


     

***

 

PRAVIDLA VÝROBY:

  • - Při práci dbám na kvalitu. Šperky nesmí mít ostré hrany, musejí být začištěny i z rubu.
  • - K dekoraci NEPOUŽÍVÁM KOMPONENTY - vždy se jedná o ruční práci.
  • - Dávám si záležet na leštění. Šperky (pokud to záměr nevylučuje) jsou vyleštěny do  vysokého lesku.
  • - Nepoužívám měděné dráty - pouze nerezové - proto se vám nemůže stát, že vám po čase  nošení ze šperku začne vystupovat měď (její rezavá barva).
  • - Těla prstenů a náramků jsou taktéž z nerezu.
  • Šperky věším na nerezové obruče, náušnice na mnou vyrobené nerezové háčky (se silikonovými zarážkami).
  • Některé šperky jsou zavěšeny na kulaté černé kůži (více v samotném popisku u vystaveného zboží).
  • Ráda vám výjdu vstříc co se tyče typu i délky zavěšení šperku.

Pokud máte zájem o šperk na přání nebojte se mne oslovit. Ráda vám výjdu vstříc.
 

 

***

Účastnila jsem se několika výstav:

2015 - Fenomén cín - společná výstava v gelrii KusKovu v Praze

2014 - Listů pád - společná výstava v Zubří

2013 - společná výstava při akci Hefaiston, ateliér H, Helfštýn

2013 -  „Velkomoravský šperk očima současných umělců“, společná výstava, galerie ArtFaschion, Znojmo

2012-  „Letenský šperkařský salon“, společná výstava, galerie Scarabeus, Praha

 

***